Rozwj filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Somnikach

Z bada przeprowadzonych na rzecz Programu Rozwoju Bibliotek wynika, e na wsi i w maych miastach w Polsce dziaa stabilna sie 6600 placwek bibliotecznych, w ktrych pracuje 9600 bibliotekarzy. Posiadaj oni odpowiednie przygotowanie zawodowe i codzienn prac staraj si zdoby spoeczne zaufanie pozyskujc nowych uytkownikw. Z tych samych bada dowiadujemy si, e ok. 60 % bibliotek gminnych ma punkty bibliotecznego dostpu do Internetu i co warto podkreli - najczciej zupenie darmowego korzystania dla odwiedzajcych czytelnie komputerowe. Wszyscy badajcy s zgodni co do tego, e biblioteki publiczne jako punkty wiedzy, informacji i kultury z duym potencjaem naley systematycznie rozwija.

Nasza lokalna sie bibliotek publicznych, dziki dotacji gminy skada si z biblioteki gwnej tj. Miejskiej Biblioteki Publicznej w Somnikach oraz trzech filii w soectwach: Kacice, Niedwied i Prandocin. Filie biblioteczne to cigle obszar wymagajcy przemylanych dziaa, ktrych celem jest polepszenie warunkw funkcjonowania tych placwek, np. poprzez wiksze, lepiej wyposaone lokale, komputeryzacj, dogodne godziny udostpniania, uzupenianie ksigozbiorw w poszukiwane pozycje, nowe oferty czytelnicze, itp.

Zmiany na lepsze w bibliotekach gminy postpuj systematycznie i tak np. biblioteka w Niedwiedziu wraz z zamian na wikszy lokal zyskaa szans na komputeryzacj. W 2008 roku dziki programowi IKONKA pozyskano darmowo 3 komputery i po podpisaniu umowy z TP podczono NEOSTRAD. Z bezpatnego dostpu do Internetu mog obecnie korzysta wszyscy uytkownicy biblioteki. Pod koniec ubiegego roku, wynikiem duych stara i zabiegw udao si rwnie polepszy sytuacj lokalow pozostaych filii bibliotecznych. OSP w Kacicach udostpnia dla biblioteki wiksze i funkcjonalniejsze pomieszczenie w remizie, natomiast dla filii w Prandocinie wynajto na korzystnych warunkach lokal o powierzchni 42 m?. Biblioteka mieci si teraz w centrum wsi, gdzie koncentruje si ycie codzienne mieszkacw - obok szkoy, kocioa, sklepw, klubu sportowego, remizy, itp. Nasze biblioteki aby nie stawa si instytucjami kostycznymi musz ulega cigej metamorfozie, dlatego w roku biecym planowane s dalsze dziaania majce na celu komputeryzacj i doposaenie w sprzt oraz prace upiekszajaco-stylizacyjne, gwnie filii w Kacicach i Prandocinie.

Od kwietnia2010 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Somnikachbierze udzia w programie ?Akademia Orange dla bibliotek? idziki temuposiada bezpatne (dotowane przez fundacj Orange) szerokopasmowe cze internetowe. Przystpienie do programu zapewnia obecnie bezpatny Internet rwnie Filii w Niedwiedziu, aw roku nastpnym prawdopodobniepozostaym bibliotekom ? w Kacicach i Prandocinie.

Wychodzc naprzeciw czytelnikowi dziecicemu w roku biecym planowane jest utworzenie najpierw w bibliotece gwnej, nastpnie filiach - ?Kolorowego kcika najmodszego czytelnika?.

Celem wymienionych i wielu innych dziaa jest kreowanie nowoczesnych placwek bibliotecznych w gminie, aby mogy sprosta wymogom cywilizacyjnym i edukacyjnym wspczesnego spoeczestwa. Dowiedziono bowiem, e rozwijajce si biblioteki najskuteczniej upowszechniaj kultur czytelnicz, rozbudzajc tym aktywno intelektualn, spoeczn oraz zapobiegajc zjawiskom wykluczenia cyfrowego. Czynione s te starania, aby uzmysowi mieszkacom rol biblioteki i bibliotekarza - osoby, ktra wychodzi naprzeciw, aby zaproponowa wybran wanie dla danego czytelnika ksik, artyku w prasie, bezpatne korzystanie z Internetu, imprez czytelnicz, czy choby yczliw rozmow.

Miejska Biblioteka Publiczna ? Somniki, ul T. Kociuszki 26,

tel./fax. (12)388 10 15,

www.biblioteka.slomniki.pl

Bibliotekarze obsugujcy czytelnikw w wypoyczalni:

pn. i r. ? Halina Warchoek

wt. i czw. ? Anna Domagalska