Noc w bibliotece

Noc Bibliotek to akcja w niekonwencjonalny sposb promujca czytanie i biblioteki jako najbardziej dostpne i otwarte instytucje kultury. Organizatorzy licz na to, e po poznaniu bibliotek podczas Nocy, czytelnicy wrc do nich rwnie w dzie. I w kolejne dni. Centralna Noc Bibliotek, ktra odbya si w Bibliotece Narodowej trwaa od 16.30 (dla modszych czytelnikw) do 3 nad ranem (dla starszych). O godz. 19.30 biblioteki biorce udzia w akcji poczyy si ze scen w Bibliotece Narodowej aby wsplnie przeczyta wiersz ? odpowied na tegoroczne haso akcji ?Wolno czyta!? ? ?Szybko? Danuty Wawiow.

W programie wzili udzia m.in.: prof. Jerzy Bralczyk z Teatrem Improwizowanym Klancyk, Artur Barci z instrukcj obsugi pralki, a synne lektorskie ?gosy? czytay o kaprysach tumicieli myli ludzkiej. Rwno o pnocy w Roku Sienkiewicza odby si pokaz filmu ?Potop Redivivus? Jerzego Hoffmana.

Miejska Biblioteka Publiczna w Somnikach wczajc si do akcji zaproponowaa swoim modym czytelnikom niecodzienne atrakcje w godzinach 19?22. Najpierw obejrzeli oni prezentacj na temat Niesamowite zjawiska fizyczne, w trakcie ktrej inynier Pan ukasz przekonywa, e tzw. zjawiska paranormalne to udowodnione naukowo zjawiska fizyczne. Uczestniczc on-line w transmisji z Centralnej Nocy Bibliotek w BN w Warszawie m. in. czytali wsplnie wiersz ?Szybko?.

Nastpnie czytelnia zamienia si w ma sal kinow, w ktrej (dziki uzyskaniu przez MBP w Somnikach licencji na projekcj) odby si pokaz filmu ?Magiczne drzewo? Andrzeja Maleszki. Gdy zapada noc i zgasilimy wiata nastpia pora duchw w bibliotece. Latark wczya tylko Pani Klaudia (logopeda), ktra perfekcyjnie ale i z lkiem czytaa fragmenty ?owcw Duchw? Cornelii Funke.

Przed godzin 22 zebrane w czytelni dzieci musiay pj z latarkami i poszuka w ogromnej, ciemnej wypoyczalni nastpnych czci czytanej ksiki, ktrych pilnowao ptaszysko. Mao tego, gdy weszy pomidzy regay niespodziewanie pojawi si duch.

Niesamowite atrakcje spodobay si uczestniczcym w nich dzieciom, sprawiajc tym samym, e Noc Bibliotek wpisalimy w program corocznych zaj organizowanych w naszej bibliotece.

Wicej zdj