?Biblioteka inspiruje?

Co roku w maju z inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich odbywa si Tydzie Bibliotek promujcy czytelnictwo i biblioteki. Z reguy jednak cay miesic maj jest okresem, w ktrym podkrelana jest szczeglna rola czytania i bibliotek w poprawie jakoci ycia i edukacji. W tym czasie ksinice w caym kraju organizuj szereg imprez majcych na celu zwikszenie zainteresowania literatur, popularyzacj wiedzy o zasobach bibliotek i ich ofercie edukacyjno-kulturalnej. Dziaania te przybieraj rne formy: spotka autorskich, wywiadw z ciekawymi ludmi, lekcji bibliotecznych, konkursw, warsztatw oraz innych imprez przycigajcych rzesze ludzi do bibliotek.

Aby zainteresowa ksik jeszcze szersze krgi spoecznoci lokalnej Miejska Biblioteka Publiczna w Somnikach wysza w tym roku z ofert dziaa kulturalnych ju w kocu kwietnia, wczajc si w obchody wiatowego Dnia Ksiki i Praw Autorskich oraz Maopolskich Dni Ksiki ?Ksika i Ra?. Kady kto odwiedzi nasz bibliotek 23 kwietnia otrzyma r oraz ksik na wasno (w wikszoci spord pozyskanych od Ksigarni EDYP). Mg te wzi udzia w konkursach i zabawach, ktre polegay m.in. na tym, e dzieci odpowiaday na pytanie - ?Czy znasz t ksik?, a doroli dopisywali do ?Czytam, bo...? wasne przemylenia wypeniajc nimi wirtualn pk.

W majowych imprezach promujcych czytelnictwo organizowanych w naszej bibliotece wzio udzia ponad 220 dzieci, gwnie przedszkolakw odbywajcych sw pierwsz lekcj wprowadzajc, tj. z: Niepublicznego Bajkowego Przedszkola w Smrokowie, Integracyjnego Centrum Rozwoju Dziecka w Somnikach, Samorzdowego Przedszkola w Niedwiedziu oraz uczniowie kl. I a Szkoy Podstawowej w Somnikach.

Przedszkolaki z Dyskusyjnych Klubw Ksiki dla dzieci dziaajcych w MBP w Somnikach i Filii w Niedwiedziu gociy Pani Barbar Gawryluk ? dziennikark i autork ok. 20 ksiek dla dzieci, m.in. takich jak: Dok, legenda o psiej wiernoci, Zuzanka z Pistacjowego Domu, W Zielonej Dolinie, Kaktus, dobry pies. W trakcie spotkania pisarka opowiadaa dzieciom o zwierztach, bdcych bohaterami jej ksiek. Mali klubowicze z zapartym tchem suchali opowieci o foczce Klifce, wistaku Gwizdku, psie Kaktusie, imponujc autorce wiedz o yciu zwierzt oraz aktywnoci i nienagannym zachowaniem.

Tegoroczne wito bibliotek i czytelnictwa stoi rwnie pod znakiem Jubileuszu dziesiciu lat istnienia Dyskusyjnych Klubw Ksiki w Polsce. W zwizku z tym w lipcu odbdzie si we Wrocawiu zlot, ktrego celem jest uhonorowanie czonkw Dyskusyjnych Klubw Ksiki z caej Polski przez zaproszenie tysica z nich wraz z Instytutem Ksiki na wielkie wydarzenie artystyczne, ?literacki Woodstock". Bd tam mogli wzi udzia w spotkaniach z pisarzami, publicznych czytaniach i koncertach, pozna si i wymieni dowiadczeniami. W czasie Zlotu odbdzie si te pierwsze, nieoficjalne jeszcze, wykonanie hymnu ksiki. Zaproszenie otrzymali rwnie czonkowie DKK ze Somnik, jednak ze wzgldu na problemy komunikacyjne wynikajce z rwnoczesnego trwania DM zrezygnowali z wyjazdu do Wrocawia, mog za to wzi udzia w zlocie klubowiczw z powiatu krakowskiego, ktry ma si odby w czerwcu w Bibliotece Powiatowej w Jerzmanowicach. Celem spotkania bdzie wymiana dowiadcze pomidzy klubami, udzia w jubileuszowej czci artystycznej oraz bezpatny wstp do Jaskini Nietoperzowej.

4 czerwca 2016 MBP w Somnikach wcza si te w oglnopolsk akcj Noc Bibliotek. Liczymy na to, e poznanie biblioteki podczas nocy i przekonanie si, e takie ciekawe, cakiem bezpatne miejsce jest tu obok sprawi, e biorcy udzia w niekonwencjonalnej ofercie ksinicy wrc do niej rwnie w dzie. W czerwcu czytelnikw MBP w Somnikach odwiedzi rwnie poetka i tancerka mieszkajca na stae w Australii - Pani Elbieta Bednarczyk.

Tak wic obchody majowego wita czytelnictwa i bibliotek maj tendencj do wyduania ich trwania, co w poczeniu z nowoczesn i wszechstronn ofert MBP w Somnikach pozytywnie przekada si bdzie na aktywno czytelnicz naszej spoecznoci.

Wicej zdj