?Czytam bo??

?? ksika umacnia poczucie wasnej wartoci?

Odwiedzajcy bibliotek czsto dziel si z bibliotekarzami swoimi refleksjami na temat czytania. Tak narodzi si pomys utworzenia ?wirtualnej pki?, na ktrej moglibymy te refleksje utrwali. Pojawia si ona w wypoyczalni MBP w Somnikach w sobot 23 kwietnia, podczas obchodw wiatowego Dnia Ksiki i Praw Autorskich.

??ksika dostarcza nam wiedzy o innych krajach i kulturach?

Dzie Ksiki ustanowiony zosta przez UNESCO w 1995 roku i od tej pory zyskuje coraz wiksz popularno. Wywodzi si z Hiszpanii, gdzie zgodnie z tradycj 23 kwietnia obdarowywano kobiety rami symbolizujcymi krew smoka pokonanego przez w. Jerzego. Pniej kobiety zaczy odwzajemnia si mczyznom podarunkami z ksiek. Obecnie w dniu tym ulice Barcelony zamieniaj si w ogromny targ ksiki pod goym niebem.

??ksika pobudza fantazj, uczy budowa obrazy w wyobrani?

W naszym regionie wito obchodzone jest w ramach organizowanych od 2002 roku Maopolskich Dni Ksiki ?Ksika i Ra?. MBP w Somnikach oczywicie przyczya si do akcji. Kady czytelnik odwiedzajcy bibliotek w Dniu Ksiki mg uzupeni nasz ?wirtualn pk? jednym z cytatw lub wasn opini dotyczc zalet czytania. W zamian otrzymywa wybran przez siebie ksik oraz r.

??ksika buduje pomost midzy pokoleniami?

Modzi czytelnicy mieli okazj wzi udzia w konkursie literackim ?Czy znasz t ksik?. Starsze dzieci odpowiaday na pytania samodzielnie, najmodsze z niewielk pomoc swoich rodzicw lub bab. Wszystkich, ktrzy wykazali si znajomoci bajek, bani i lektur z przyjemnoci obdarowalimy pozyskanymi przez bibliotek nagrodami ksikowymi.

??dziki ksikom odpoczywam, odkrywajc wiat pikniejszy, lepszy od szarej rzeczywistoci?

Obchody ?Ksiki i Ry? to znakomita okazja do promowania ksiek i czytelnictwa. Cieszy nas, e tak wielu czytelnikw somnickiej biblioteki odwiedzio w tym dniu wypoyczalni i witowao wraz z nami. A spogldajc na zapenion ?wirtualn pk?, powiedzie mona jedno ? kady powd, dla ktrego sigamy po ksiki jest dobry. Nawet najprostsze ?czytam bo? lubi?.

M. Sz.

Nasze dziaania wspieraa Ksigarnia Internetowa Edyp i kwiaciarnia Florus-Dekor w Somnikach.

Wicej zdj