Wspomnienie w dwudziest rocznic mierci wychowawcy

Od wiekw istotny wpyw na ycie Somniczan miao bliskie ssiedztwo Krakowa, w ktrym zdobywali wyksztacenie, otrzymywali prac, mieszkanie i zakadali rodziny. Trudno ustali ilu ludzi kultury, nauki i spoecznikw zasuonych dla Krakowa wywodzi swj rodowd ze Somnik. Jednak byli i s rwnie ludzie wybitni, ktrzy zdobywszy wyksztacenie w Krakowie osiedlili si w naszym miasteczku pracujc, tworzc i dziaajc na rzecz tego rodowiska.

Jednym z nich niewtpliwie by nauczyciel, literat i muzyk ? Eugeniusz Korkosz, ktry urodzi si w pow. Krasnystaw, studia ukoczy w WSP w Krakowie, a wszystkie lata pracy zawodowej powici SP w Somnikach, dajc si pozna jako bardzo dobry nauczyciel j. polskiego i wychowawca modziey. Swoje zainteresowania dzieli midzy muzyk a literatur. Wsplnie z on prowadzi chr ?Jutrzenka?, ktrego by kierownikiem, opiekunem organizujcym wyjazdy na konkursy, przegldy, wystpy i obozy muzyczne.

Pisa artykuy i monografie: Jutrzenka, Wdrwki muzyczne bliskie i dalekie, Od przygody do przygody. Opracowa rys historyczny SP w Somnikach i niektrych jej osigni w 70-lecie istnienia. Debiutowa na amach Zielonego sztandaru w 1966 r., pniej publikowa rwnie w innych periodykach. Fraszki i aforyzmy Eugeniusz Korkosza znalazy si w zbiorach tego gatunku: Aforystykon: Podrczna encyklopedia myli i aforyzmw, Wielka encyklopedia aforyzmw, T. 1, Wspczesna aforystyka polska: Antologia 1945-1984, Aforyzmy kulinarne i biesiadne, O mioci wszelakiej. Wszystkie wymienione w oprac. J. Glenska oraz Z kobiet nie ma artu: 600 lat fraszki polskiej ? w wyborze J. Buatowicza. Jego ulubiony gatunek literacki ? fraszk ( tak dawn jak poezja, bo ju staroytni uprawiali ten gatunek zwany epigramem, a za ojcw polskiej fraszki uwaa si Reja i Kochanowskiego) cechuje oryginalno, celno i wyjtkowa aktualno. Tematy tych utworw jak autor wyzna ?le wprost na ulicy lub jak kto woli na poboczach krtych cieek wiodcych do urzdw czy instytucji ??. W trakcie lektury jego utworw nieodparcie nasuwa si okrelenie wprowadzone dla tego gatunku przez Reja ? figliki. Te byskotliwe, pene fantazji i dowcipu drobne utwory, zdajce si by niewinnym ?dokazywaniem? trafiaj celnie w ludzkie przywary i ?kotuskie? zachowania. Ulubionym ich tematem jest urzd, np. ?Gdy szef co chwil zmienia zdanie trudne jest nawet przytakiwanie? lub (z zastosowaniem paradoksu) - ?Szanuj swoich przeoonych, a nu bd oni jutro twoimi podwadnymi?. Jako nauczyciel i wychowawca nie mg si powstrzyma od dydaktyzmu. Udzielane przez niego yciowe rady, wskazwki, przestrogi mona by wpisywa modziey do ?sztambuchw?, np. ?le gdy w marszu gowa nie nada za nogami? lub ?Wrogw nie wyprzedzaj, przyjaci nie zostawiaj w tyle, a bdziesz na yciowym torze przeszkd zawsze bezpieczny?. Kobiety uwiecznione we fraszkach traktowa realistycznie: ?Poprosi j o rk gdy ju nie mia o co prosi? lub ?Wida w jej pracy postpy spore ? na wczasach bya ju z dyrektorem? , a o mioci np. tak: ?Czasami wynik gry miosnej ogaszaj w sdzie?. Tematem przewijajcym si w rnych okresach pisarstwa Eugeniusza Korkosza jest szkoa, ktrej specyfik zgbi bdc 30 lat nauczycielem i okoo 10 lat jej wicedyrektorem. W aforyzmach o szkole pisa: ?Wizytacj szkoy najlepiej zacz od rozmowy z wonym? lub ?Dobrze jeli uda nam si co wtoczy uczniowi do gowy, jeszcze lepiej, gdy chocia czstka z tego pozostanie w sercu?, a w innej ?Zanim ucze zdecyduje kim bdzie w przyszoci, pozwlmy mu w szkole by sob?. We fraszkach skierowanych do modziey: ?Szukaj swego miejsca w wiecie ? lecz uwag ci tu wtrc ? nie wymagaj by to miejsce miao zaraz by siedzce?, a zamieszczona w podrczniku dla klasy I-III myl ma charakter niekoniecznie ekologiczny: ?O wiele atwiej wyci br cay ni wyhodowa zagajnik may?.

Pisarstwo byo dla Eugeniusza Korkosza, jak sam okreli ?frajd?, okazj do traktowania wiata z przymrueniem oka i humorem. Zdawa sobie spraw, e to co robi nie tylko jemu sprawia satysfakcj ale pomaga rwnie dostrzec nieprawidowoci, naprawi wypaczenia. Jego cykl opowiada humorystycznych zamieszczany w Niedzielnym relaksie, Gospodyni ukazywa w krzywym zwierciadle maomiasteczkowe rodowisko. [ przeczytaj ] W jednym z udzielonych wywiadw na pytanie, ktr ze swych humoresek uwaa za najlepsz odpowiedzia, e jeszcze takiej nie napisa i e wanie nastpna bdzie najlepsz wic znowu bierze si do pracy, znowu prbuje i w tym tkwi urok pisania. Zmar w 1996 roku doywszy 58 lat. Jego odejcie to strata dla spoecznoci Somnik czowieka, ktrego trafne spostrzeenia, przemylenia, zawierajce czsto ponadczasow myl filozoficzn dostarczay rozrywki, jednoczenie pozytywnie wpywajc na morale czytelnikw i ksztatowanie lepszych form wspycia.