Spotkanie autorskie z Jerzym S. tk

"Wspaniae stulecie" to turecki serial kostiumowy, cieszcy si ostatnio ogromn popularnoci wrd telewidzw. Z rozmachem przedstawione ycie Sulejmana Wspaniaego i jego dworu znaczco zwikszyo zainteresowanie histori, a co za tym idzie literatur dotyczc Imperium Osmaskiego. Wznowienie dwch ksiek o tematyce orientalnej: "Sulejman II Wspaniay" i "Tajemnice haremw" stao si przyczynkiem do zaproszenia ich autora - Jerzego S. tki - na spotkanie z czytelnikami Miejskiej Biblioteki Publicznej w Somnikach.

Jerzy Siemisaw tka jest pisarzem, dziennikarzem, etnologiem, orientalist, doktorem nauk humanistycznych z zakresu historii kultury. Obecnie uprawia wolny zawd twrcy oraz naukowca. Jego gwne zainteresowania to procesy cywilizacyjne, w wyniku ktrych dokonaa si transformacja Imperium Osmaskiego w powsta w XX wieku Turcj ("Sulejman II Wspaniay', "Tajemnice haremw", "Polacy w Turcji", "Adampol - polska wie nad Bosforem"). Zajmuje si rwnie zgbianiem nie wyjanionych lub bliej nieznanych epizodw dziejw i ludzkich losw ("Oskaram arcyksicia Rudolfa", "Carogrodzki pojedynek", "Krwawy aposto - Feliks Dzieryski", "Oseka masa; okupacyjny i powojenny wymiar jednej zbrodni").

Autor opowiada o rdach swojej fascynacji Turcj, pierwszej wizycie w Adampolu, poszukiwaniu inspiracji. Odpowiada na liczne pytania dotyczce legendy o pocztkach polsko-tureckich kontaktw dyplomatycznych, przyczyn upadku osmaskiej potgi, a przede wszystkim o rnice kulturowe midzy Polakami a Turkami.

M. Sz.