WITO BIBLIOTEK I CZYTELNIKW

Przesanie tegorocznego Tygodnia Bibliotek - ?Czytanie czy pokolenia?, koresponduje z obchodami Roku Czytelnika oraz jubileuszem - ?650 lat w subie ksiki?. Sze i p wieku temu, 12 maja 1364 roku akt fundacyjny Studium Generale (pniejszy Uniwersytet Jagielloski) wymienia wrd pracownikw uczelni stacjonariusza, ktry organizowa wytwarzanie, udostpnianie i rozprowadzanie kopii ksig (wwczas jeszcze rkopimiennych), penic tym samym funkcje wydawcy, ksigarza i bibliotekarza. T dat wspczesne rodowisko ludzi ksiki uznaje za pocztek swoich dzisiejszych zawodw. Dla upamitnienia tej wanej dla nauki i kultury polskiej rocznicy Komitet Porozumiewawczy Bibliotekarzy, Ksigarzy i Wydawcw ogosi Jubileuszowy Rok 2014 czasem wzmoonych i zintegrowanych dziaa na rzecz wzrostu czytelnictwa oraz poszerzania wiedzy spoecznej o ksice. Rok ten bdzie wic obfitowa w liczne imprezy kulturalne organizowane przez biblioteki.

Wczajc si w te obchody Miejska Biblioteka Publiczna w Somnikach podejmuje szereg dziaa promujcych ksik, czytelnictwo i bibliotek, m. in. organizujc ju w maju spotkania autorskie, konkurs literacki, prezentacj multimedialn, spotkanie muzyczne, wystaw i kiermasz ksiek.

Jedno ze spotka ? z Panem Michaem Jagieo odbyo 14 maja w sali obrad Rady Miejskiej w Somnikach. Micha Andrzej Jagieo - pisarz, taternik, alpinista, przewodnik i ratownik grski, byy naczelnik GOPR-u, wice-minister w MKiS jak rwnie Dyrektor Biblioteki Narodowej w Warszawie urodzi si i wychowa w Janikowicach k/Somnik. Relacj z tego spotkania zawiera osobny artyku.

Tydzie Bibliotek rozpocz si jednak kilka dni wczeniej imprez kulturaln z pisark, tancerk, podrniczk na stae mieszkajc w Australii - Pani Elbiet Bednarczyk. Podczas trzech spotka w czytelni biblioteki uczniowie klas III SP w Somnikach usyszeli opowie o Australii - przyrodzie, zwierztach, klimacie, spdzaniu wolnego czasu, obejrzeli pokaz slajdw oraz egzotyczny taniec. Cz kadego spotkania powicona bya ksice Pani Bednarczyk ?Awantura w tornistrze?, ktr dzieci mogy zakupi od autorki.

20 maja, podczas Forum Bibliotekarzy Powiatu Krakowskiego, w sali Starostwa Powiatowego w Krakowie, Dyrektor MBP w Somnikach wystpia z prezentacj multimedialn ?Rozwj jednostajnie przyspieszony? ? dziaalno Miejskiej Biblioteki Publicznej w Somnikach w latach 2006-2014. Dotychczasowe dziaania biblioteki oraz te rozpoczte i ujte w ?Planie rozwoju biblioteki w latach 2014-2016? spotkay si z uznaniem zebranych, czego wyrazem byy m.in. gratulacje obecnego na spotkaniu Prezesa Maopolskiego Forum Kultury.

W maju nastpio rozstrzygniecie konkursu literackiego dla gimnazjalistw - ?Moje inspiracje ? biblioteka 2025?. Jury konkursu wyonio autorw piciu prac. I miejsce zdoby Aleksander Warcho z ZS w Prandocinie, II miejsce ? Monika Michalska z ZS w Waganowicach, ponadto wyrniono: Piotra Czyewskiego z ZSO w Somnikach, Karolin Knafel z ZS w Waganowicach oraz Konrada Skwara z ZS w Prandocinie.

Jury oceniajc prace dowiedziao si, e modzie chce odwiedza biblioteki przyszoci cakowicie skomputeryzowane, w jasnych, przestronnych pomieszczeniach, z wygodnymi fotelami, automatami z kanapkami, napojami, itd. Doceniajc warto literatury chce j poznawa poprzez korzystanie z audiobookw, e-bookw, tabletw do czytania i odsuchiwania tekstw oraz pyt z lekturami. Wiadomo, e te ich marzenia w duej czci ju si speniaj. Zwycizcy konkursu oraz wyrnieni zostali nagrodzeni Pendrive?ami Kingston i Goodram.