?? Dopasowany a do granic nieprzekraczalnego,

wygodny w ucieczce przed udomowieniem,

lojalny ? nie rozpowiada grom o twojej

wielokrotnoci. Pojemny ? bo tyle progw, gruzu, potu,

skowytu przeraenia, e nie udwigniesz??

(Jagieo M., ?Z plecaka? [w] Ciao i pami: wiersze)

?Do granic nieprzekraczalnego?

Pod takim tytuem odbyo si 14 maja spotkanie zorganizowane przez Miejsk Bibliotek Publiczn w sali obrad Rady Miejskiej w Somnikach. Gociem Somniczan by Pan Micha (Andrzej) Jagieo - urodzony w Janikowicach, z wyksztacenia historyk literatury polskiej, z zamiowania taternik, alpinista, przewodnik i ratownik grski (byy naczelnik Grupy Tatrzaskiej GOPR). Autor literatury faktu, wielu artykuw w prasie, opracowa popularnonaukowych, prozaik i poeta. W latach 1989-1997 wiceminister MKiS, od 1998 do 2006 r. Dyrektor Biblioteki Narodowej. Zainteresowany wielokulturowoci Polski, mniejszociami narodowymi oraz wspprac kulturaln szczeglnie z Biaorusi, Litw, Sowacj i Ukrain, prowadzi wiczenia z przedmiotu ?Mniejszoci narodowe w Polsce?, na Uniwersytecie Warszawskim. Wsppracowa take z Collegium Civitas w Warszawie. Za swe dokonania odznaczony m.in. Krzyem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Zotym Medalem ?Zasuony Kulturze Gloria Artis? oraz uhonorowany, np. litewskim orderem Ksicia Giedymina, ukraiskim krzyem ?Za zasugi?, ?Zot Plakietk? MSZ Sowacji oraz orderem w. Marii Magdaleny przyznanym za opiek nad zabytkami cerkiewnymi.

Pan Micha Jagieo po raz pierwszy mia okazj odby tego rodzaju spotkanie z krajanami. Uczestnikami spotkania byli m.in. Pan Piotr Wasik - Przewodniczcy Rady Miejskiej w Somnikach, Panowie - Pawe Knafel i Micha Chwastek ? Burmistrzowie Gminy Somniki, rodzina gocia z Janikowic i Miechowa, sotys Janikowic, radni, czonkowie DKK, modzie LO w Somnikach oraz mieszkacy gminy. Nie trudno byo zauway, e dla Pana Michaa byo to rwnie wydarzenie sentymentalne. Dziecistwo, modo , wraenia z wyprawy furmank do Ojcowa i zwizana z tym pierwsza fascynacja grami, ojcowizna ? Zagroda, nauczyciel taternik z LO w Proszowicach - to wspomnienia, ktrych przybyli oczekiwali i nie zawiedli si.

Niedosyt natomiast odczuli ci, ktrzy znajc zamiowanie Pana Michaa Jagieo do taternictwa, ratownictwa grskiego, wyraanego w yciu ale rwnie w poezji, prozie i literaturze faktu, a g. w ksice ?Woanie w grach: wypadki i akcje ratunkowe w Tatrach?, chcieli wicej dowiedzie si o pracy w pogotowiu grskim, najtrudniejszych akcjach ratunkowych, motywach heroicznych wyborw, itp. Zabrako czasu, ktry moe da si w przyszoci nadrobi organizujc podobn imprez kulturaln.

Druga cz spotkania powicona bya poezji Pana Michaa Jagieo. Na pocztku 2014 roku ukaza si tomik wierszy ?Zszywanie w ucieczce?, po wydanych wczeniej: Goryczka, sodyczka, czas Opowieci (2007), Sosna i pies. Poemat z zagrody (2008), Ciao i pami (2010). Profesor Arkadiusz Morawiec recenzujc t ksik w majowym numerze miesicznika Nowe Ksiki napisa: ?Dominant tomu wyznacza problematyka egzystencjalna. Tytuowe ?zszywanie? to prba odpowiedzi na pytanie ?Co znaczy ? mieszka?/Co znaczy - by??. Zszywanie to takie budowanie tosamoci, wizanie egzystencji aktualnej z minion, ?mnie tamtego z dzisiejszym??.

Widoczne wzruszenie ogarno Pana Michaa gdy wiersze z tego zbioru interpretowali: bibliotekarka - Magdalena Szwajca, polonistka - Anna Wgrzynowicz i nauczyciel ? Maciej Jagieka. Dao si te zauway zadum, refleksj suchaczy ? zrozumia zwaywszy, e w wierszach pojawiaj si, skierowane przez poet bodaj nie tylko do siebie, imperatywy oglnoludzkie, uniwersalne, ponadczasowe: ?Wyszukuj swoj cieynk wrd gazw czekajcych/na twj nieostrony krok./ Podno si po bolesnym potkniciu.// cieko ? nie rezygnuj!?

Ten i wiele innych utworw zawieraj ksiki Michaa Jagieo zakupione przez bibliotek, jak rwnie ofiarowane czytelnikom somnickiej biblioteki przez samego autora.Jako podzikowanie za przybycie, przekazane ksiki, wszystkie wspaniae dokonania podzikowalimy naszemu wyjtkowemu gociowi kwiatami oraz ksikami, ktre czytane w Warszawie przenosi go bd w swojskie okolice.

MBP w Somnikach dzikuje Panu Maciejowi Jagiece (m.in. za nagonienie sali) oraz dyrekcjom szk w Niedwiedziu i Kacicach za wspprac.