Podwjny sukces biblioteki

Miejska Biblioteka Publiczna wSomnikach znalaza si wgronie laureatw III rundy Konkursu Grantowego Programu Rozwoju Bibliotek. Dofinansowanie wramach ?Aktywnej Biblioteki? otrzymay dwa projekty, ktre nasza ksinica realizowa bdzie wcigu najbliszego procza.

Przystpienie do Programu Rozwoju Bibliotek otworzyo przed bibliotek wSomnikach zupenie nowe perspektywy. Pozyskalimy nowoczesny sprzt, pracownicy wzili udzia wcyklu szkole iwarsztatw. Wszystko to, aby biblioteka postrzegana bya jako instytucja nowoczesna iatrakcyjna dla uytkownikw. Uczestnictwo wPRB dao nam rwnie moliwo aplikacji wKonkursie Grantowym ?Aktywna Biblioteka?. Zoylimy dwa wnioski - obydwa zostay pozytywnie rozpatrzone, dziki czemu otrzymalimy dofinansowanie na realizacj nowych dziaa wcznej kwocie 8850 z.

?Aktywizacja wsferze kultury osb z lekkim irednim stopniem niepenosprawnoci? to projekt odnoszcy si do potrzeb integracji spoecznej izapobiegania wykluczenia niepenosprawnych osb wnaszym otoczeniu. Projekt realizowany bdzie wpartnerstwie ze rodowiskowym Domem Samopomocy ?wit? wMiocicach iskierowany do jego uczestnikw. Poprzez inspirowanie literatur isztuk chcemy skoni osoby niepenosprawne do twrczego mylenia, pobudza ich wyobrani, rozwija aktywno twrcz. Planujemy realizacj warsztatw muzycznych, plastycznych ibiblioterapeutycznych, zajcia z dziedziny bibliotekarstwa, obejrzenie wramach teatroterapii musicalu przygotowanego przez PWST iwycieczk edukacyjn do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Podejmujc te dziaania chcemy zaspokaja potrzeby czytelnicze osb, dla ktrych dostp do rozrywki iowiaty jest czsto ograniczony. Dodatkowym atutem podczas realizacji tego projektu bdzie dowiadczenie nabyte przez pracownikw biblioteki. Chcemy wypracowa skuteczne metody dziaa przycigajcych do biblioteki osoby niepenosprawne i wjakikolwiek inny sposb wykluczone. Mamy te nadziej, e zachcimy lokaln spoeczno do pracy iintegracji z takimi osobami.

?Ekonomiczne ABC dla dorosych? to propozycja dla mieszkacw naszej gminy majca na celu dostarczenie zainteresowanym osobom podstawowej wiedzy wzakresie gospodarowania swoimi finansami, korzystania z bankowoci internetowej izakupw wsieci oraz podstawowych praw konsumenta. Biblioteka stanie si miejscem, wktrym bdzie mona skorzysta z czytelniczo-multimedialnego dziau ?Ekonomiczne ABC?. Bd wnim gromadzone ksiki, prasa, linki do stron internetowych, gry ekonomiczne inarzdzia multimedialne. Cz tych zasobw dostpna bdzie take wbibliotekach filialnych. Wszyscy chtni bd mogli wokresie od czerwca do wrzenia wzi udzia wciekawych spotkaniach z udziaem specjalistw znajcych si na zarzdzaniu finansami, ubezpieczeniach czy bezpiecznym korzystaniu z poyczek izakupw na raty, a take wiedzcych, jak nie da si zmanipulowa reklamom ibezpiecznie zrobi zakupy przez Internet. Osoby zainteresowane ju teraz prosimy o kontakt, gdy planujc poszczeglne spotkania chcemy optymalnie dostosowa je do potrzeb ioczekiwa ich odbiorcw.

Informacje o dokadnych terminach itematach spotka bdzie mona znale na plakatach, stronie internetowej www.biblioteka.slomniki.pl, pod nr tel. 12388 10 15 oraz wsiedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej wSomnikach przy ul. Kociuszki 26.

M. Sz.

Fundacja Rozwoju Spoeczestwa Informacyjnego realizuje Program Rozwoju Bibliotek, ktry ma uatwi polskim bibliotekom publicznym dostp do komputerw, Internetu iszkole. Program Rozwoju Bibliotek wPolsce jest wsplnym przedsiwziciem Fundacji Billa iMelindy Gates oraz Polsko-Amerykaskiej Fundacji Wolnoci.