Program Rozwoju Bibliotek - inspiracj do nowych dziaa

Szkolenia menederskie, specjalistyczne i informatyczne, dostawy sprztu komputerowego, bezpatny Internet, konkursy, dotacja na realizacj wybranych dziaa - dla biblioteki publicznej?

Na pocztku 2013 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Somnikach zoya Wniosek do Programu Rozwoju Bibliotek i w maju zostaa podpisana Umowa o wsppracy pomidzy Fundacj Rozwoju Spoeczestwa Informacyjnego a Gmin Somniki i Miejsk Bibliotek Publiczn w Somnikach. Program ten jest wsplnym przedsiwziciem Fundacji Billa i Melindy Gatesw oraz Polsko-Amerykaskiej Fundacji Wolnoci, a jego cel to wzmocnienie potencjau bibliotek publicznych w miejscowociach do 20 tys. mieszkacw. Dziki udziaowi w programie biblioteki staja si aktywnymi, nowoczesnymi miejscami dostpu do wiedzy, informacji, kultury i edukacji, oferujcymi przestrze do spotka i wydarze angaujcych lokaln spoeczno.

Przystpujc do Programu Rozwoju Bibliotek nasza ksinica pozyskaa nowoczesny sprzt -kada z trzech fili bibliotecznych otrzymaa po 2 komputery z oprogramowaniem, urzdzenia wielofunkcyjne (druk w kolorze) i aparaty cyfrowe, natomiast biblioteka gwna, ktra posiadaa ju nowy sprzt komputerowy wzbogacia si o projektor multimedialny, ekran projekcyjny, zestaw gonikw, aparat cyfrowy, laptopa oraz urzdzenie wielofunkcyjne A3. Ogem warto otrzymanego i zainstalowanego ju w padzierniku w placwkach bibliotecznych sprztu to 23023,27 z (plus warto oprogramowania).

Od grudnia 2013 r. pracownicy bibliotek bd uczestniczyli w piciodniowych szkoleniach komputerowych organizowanych przez Wojewdzk Bibliotek Publiczn w Krakowie nabywajc praktyczn wiedz obsugi tych urzdze. Ponadto ju od padziernika bibliotekarze bior udzia w warsztatach planowania rozwoju biblioteki, podczas ktrych poznaj skuteczne metody pracy w zespole dowiadujc si jak pracowa metod projektu z udziaem rnych instytucji w gminie i jak nowoczenie promowa swoje usugi. Uczestnicy warsztatw organizowanych w piciu dwudniowych sesjach, maj zapewnione noclegi, wyywienie ora praktyczne materiay szkoleniowe. Efektem tych warsztatw bdzie Plan Rozwoju Biblioteki. Nastpny etap to poszerzanie wiedzy bibliotekarzy w jednym wybranym obszarze specjalistycznym z tematw dotyczcych kultury, edukacji lub integracji spoecznej. Po zakoczeniu wszystkich warsztatw biblioteka bdzie miaa szanse na dofinansowanie wybranego dziaania zakadanego w planie. Rok 2014 to dla naszej ksinicy czas wyzwa take dlatego, e udzia w programie wie si ze spenieniem wymogw dotyczcych oznakowania, wystroju, unowoczenienia pomieszcze biblioteki gwnej i trzech filii.

Podejmowane dziaania maj zapewni mieszkacom gminy optymalne warunki korzystania z oferty biblioteki publicznej oraz wspiera rozwj i integracj spoecznoci lokalnej, a poniewa bibliotek tworz przede wszystkim ludzie, do odwiedzin i wczenia si w ten proces zachcamy uytkownikw. To rwnie od nich w duej mierze zaley, czy biblioteka bdzie ttni yciem, czy znajd si chtni do udziau w zajciach organizowanych przez bibliotekarzy.