"Biblioteka, jako przestrze dla kreatywnych"

Tegoroczne haso Tygodnia Bibliotek - "Biblioteka, jako przestrze dla kreatywnych" - zwraca uwag na pozytywne zmiany zachodzce w ksinicach. Coraz czciej staj si one miejscem inspiracji i realizacji niezwykych pomysw na promowanie literatury. Specjaln ofert imprez czytelniczych na jubileuszowy X Tydzie Bibliotek przygotowaa Miejska Biblioteka Publiczna w Somnikach.

Przedszkolaki z DKK dla dzieci gociy pisark i ilustratork, Pani Edyt Zarbsk. Z zapartym tchem suchay opowieci o dziecistwie autorki i jej marzeniu zostania "pisaczk". Dowiedziay si w jakich okolicznociach zacza pisa wiersze, a take co stao si z jej dziecic twrczoci. Opowiadanie Pani Edyty urozmaicone byo fragmentami jej debiutanckiej ksiki "Opowieci babci Gruni" oraz akompaniamentem zapewnionym przez ma - Pana Roberta Zarbskiego.

Nastpnie dzieci byy wiadkami powstawania bajkowych ilustracji, zgadujc przy tym kogo bd przedstawiay. Liczne i czsto zaskakujce odpowiedzi wiadczyy o ich pomysowoci i wyobrani. Przedszkolaki wysuchay piosenki "Mdra rzeka" zachcajcej do czytania ksiek i odwiedzania biblioteki. Na zakoczenie dzieci podzieliy si swoimi marzeniami z magicznym motylkiem. W podzikowaniu za interesujce spotkanie przedszkolakiobdaroway Pani Edyt Zarbsk kwiatami. Pisarka z kolei podarowaa im na pamitk wykonane przez siebie ilustracje i kolorowanki z autografem.

W czasie trwania Tygodnia Bibliotek odby si rwnie fina konkursu recytatorskiego "Poetycka Lokomotywa", powiconego twrczoci Juliana Tuwima - patrona 2013 roku. Konkurs zorganizowany przez MBP w Somnikach i Gmin Somniki skierowany by do uczniw klas III szk podstawowych z terenu gminy. W pierwszym etapie przeprowadzone zostay eliminacje, ktre wyoniy przedstawicieli poszczeglnych klas. Ci zaprezentowali wybrane przez siebie utwory na scenie w sali widowiskowej. Cz uczestnikw przygotowaa rekwizyty i stroje nawizujce do treci recytowanych wierszy. Dziki temu nawet utwory prezentowane przez kilka osb za kadym razem odbierane byy inaczej. Kade wystpienie nagradzane byo brawami obecnych na widowni wychowawcw i kolegw z klas. Uczestnikw oceniao jury, w ktrym zasiaday: Pani Katarzyna Obrzut (polonista), Pani Anna Pochaba (polonista), Pani Maria Jdrychowska (bibliotekarz) i Pani Magdalena Szwajca (bibliotekarz). Podczas gdy dzieci oglday film o przygodach misia Yogiego, jury obradowao nad wyonieniem zwycizcw. Kryteria oceny obejmoway dobr i opanowanie tekstu, interpretacj, kultur sowa i wyraz artystyczny. Laureaci pierwszego miejsca wybrani zostali jednogonie, przyznanie pozostaych miejsc i wyrnie przebiegao ju w atmosferze gorcej dyskusji.

W konkursie nagrodzeni zostali:

I miejsce - ex aequo Jakub Kosiski (ZS Waganowice) i Dominika Jajkiewicz (SP Somniki, kl. III "a")

II miejsce - Antoni Dulewicz (SP Somniki, kl. III "a")

III miejsce - ex aequo Gabriela Baa (SP Kacice) i Emil Warcho (ZS Prandocin)

Wyrnienia otrzymali:

Wiktoria Szemraj (SP Niedwied), Dominika Kosiska (ZS Waganowice), Dawid Kaczka (SP Kacice), Martyna Makiewicz (SP Somniki, kl. III "a"), Zuzanna czny (ZS Prandocin).

Laureaci otrzymali nagrody ksikowe ufundowane przez Gmin Somniki oraz dyplomy. Wszyscy uczestnicy imprezy zaproszeni zostali do udziau w konkursie literackim organizowanym dla klas I-III przez Wydawnictwo "Nasza Ksigarnia", a dotyczcym ksiki "Zosia z ulicy Kociej. Na wakacjach". Ksika jest ju dostpna w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Somnikach.

Gimnazjalici z Zespou Szkl Oglnoksztaccych w Somnikach wzili udzia w spotkaniu literackim "Kryminalici w bibliotece". Poprowadzia je Pani Marta Matyszczak - dziennikarka i pisarka, a przede wszystkim pasjonatka literatury kryminalnej. Pena anegdot opowie o autorach piszcych kryminay dla modego czytelnika urozmaicona zostaa prezentacj zdj, fragmentw ksiek i ich ekranizacji.

Uczestnicy spotkania zapoznali si z klasykami gatunku - Agath Christie i Arthurem Conan Doylem a take pisarzami wspczesnymi, takimi jak Alan Bradley, Carlos Ruiz Zafon, Joanne Rowling, John Flanagan czy Rafa Kosik. Spotkanie urozmaicone zostao konkursem dotyczcym zaprezentowanych ksiek. Modzie suchaa wykadu z zainteresowaniem, wic szybko uporaa si z odpowiedziami. Najlepsi otrzymali w nagrod ksiki rekomendowane na spotkaniu. Wszyscy pozostali zachceni zostali do odwiedzenia biblioteki, gdzie maj moliwo wypoyczy wikszo omawianych tytuw. Pierwsi zainteresowani pojawili sie w wypoyczalni zaraz po spotkaniu, co dowodzi, e prowadzcej udao si wzbudzi ich ciekawo i zachci do signicia po ksiki, ktre czyta mog z przyjemnoci.

Przy okazji obchodw Tygodnia Bibliotek zapraszamy wszystkich modych i dorosych czytelnikw do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Somnikach, zarwno na organizowane w cigu caego roku imprezy, jak i do odwiedzin w wypoyczalni, gdzie kady znajdzie pozycje ksikowe, ktre go zainteresuj.

Rok Juliana Tuwima zaakcentowaa w obchodach Tygodnia Bibliotek Filia w Niedwiedziu. Szczegy - zakadka Filie - Niedwied.

M. Sz.