Dzie Babci, Dzie Dziadka i? literacka zagadka

Ju od kilku lat ?Ferie z woluminem w tle? wpisane s w kalendarz kilkudniowych imprez cyklicznie organizowanych przez Miejsk Bibliotek Publiczn w Somnikach. Ich gwnym zaoeniem jest integracja najmodszych czytelnikw oraz zagospodarowanie ich wolnego czasu w sposb przyjemny ale i poyteczny.

Tegoroczne zajcia, ktrym przywiecao haso ?Dzie Babci, Dzie Dziadka i? literacka zagadka? zgromadziy kilkunastu uczestnikw. Na pocztek panie Urszula Lisiakiewicz (bibliotekarz) i Ewelina Fijakowska-Koza (polonista) z Zespou Szk w Waganowicach pokazay dzieciom prace wykonane metod quillingu. Jest to technika zwijania paskw papieru, a nastpnie formowania ich i naklejania na kartk papieru w celu utworzenia dekoracyjnej kompozycji. Mona w ten sposb ozdobi kartk okolicznociow czy zaproszenie, a nawet zrobi obraz.

Uczestnicy zaj podjli si wykonania z zastosowaniem quillingu kartek na Dzie Babci i Dziadka. Pocztkowo wydawao si, e jest to trudne zadanie, jednak z czasem dzieci nabray wprawy i efekty ich pracy byy naprawd zaskakujce. Spod rk uczestnikw wyszy kolorowe i niepowtarzalne kartki, ktre pniej z pewnoci zachwyciy osoby nimi obdarowane. Quilling tak spodoba si modym czytelnikom, e zgodzili si dodatkowo wykona t metod zaproszenia na potrzeby biblioteki.

Doskonaym przerywnikiem w trakcie prac plastycznych okaza si konkurs literacki, ktrego nie mogo zabrakn na zajciach organizowanych w bibliotece. Uczestnicy mieli okazj wykaza si znajomoci bani, bajek i poezji dla dzieci. Duch rywalizacji sprawi, e walka o punkty bya bardzo zacieka. Ostatniego dnia zaj, po dokadnym podliczeniu punktacji wyoniono i nagrodzono zwycizcw. Wszyscy uczestnicy otrzymali take sodkie upominki.

Z kolei najlepszym upominkiem dla prowadzcych ?Ferie z woluminem w tle? byo usysze od dzieci, e bardzo chtnie pojawi si na kolejnych zajciach organizowanych przez bibliotek.

M. Sz.