?ODCHODZI ODE MNIE TA KOBIETA?? - wieczr poezji

W wielkopostny czas refleksji zaproponowalimy mieszkacom naszego miasta wyciszenie si na wieczorze czy te raczej popoudniu z poezj i muzyk.

Spotkanie odbyo si w ramach cyklu organizowanego przez Miejsk Bibliotek Publiczn w Somnikach, ktrego celem jest prezentowanie utalentowanych literacko somniczan.

Bohaterk wieczoru, autork interpretowanych utworw bya urodzona w Skarysku-Kamiennej, ale w dorosym yciu szczliwie zwizana z naszym miasteczkiem - Pani Anna Wjcik, z domu Anna Karpeta.

Pani Anna zacza pisa wiersze bdc w VI klasie szkoy podstawowej, a jako kilkunastoletnia dziewczyna naleaa ju do Koa Prb Literackich ?Wiklina? w Kielcach. Za wiersze pisane w wieku modzieczym otrzymywaa nagrody i wyrnienia w oglnopolskich konkursach poetyckich, np. w I Konkursie im. Agnieszki Bartol w Pile, IV Oglnopolskim i II Polonijnym Konkursie Literackim dla dzieci i modziey w Chemku, X jubileuszowym Konkursie Jednego Wiersza o ?Laur Tarnowskiej Starwki? w Tarnowie, Oglnopolskim Poetyckim Konkursie ?Czowiek-Dobro-Pikno? w Siedlcach, Oglnopolskim Konkursie Literackim im. Leopolda Staffa w Starachowicach, w 2002 roku.

Ju pierwsze wiersze Anny s nad wyraz dojrzae, a podziw budzi tyle mdroci yciowej, empatii i wraliwoci u kilkunastoletniej dziewczyny. Przekonujemy si o tym sigajc po jakikolwiek z nich, np. ten zatytuowany "Samotnik?, napisany w Skarysku-Kamiennej w 1989 roku.

Kto zna wntrze czowieka

ktry usech jak joda?

Odda szczcie jak zamknity

w garci skowronek?

Ukry si w szyszce jak ziarenko

By zakiekowa?

Kady kto spojrzy na niego, powie

- Dziwak!

Ale on jeden naprawd widzi

I pacze ywic zapadych oczu

e jest jedyny na wiecie

Jej utwory ukazyway si w rnych tomikach, np. w: Tcza. Almanach modziey z koa prb literackich ?Wiklina?, Kielce, 1997; Bliej serca: Antologia poezji wydana w Skarysku Kamiennej; Zbir laureatw konkursu poetyckiego w Siedlcach; Almanach Literacki ?Bazar 6?, Kielce, 1996 ; i in.

W 2000 roku Pani Anna ukoczya filologi polsk na UJ w Krakowie i w tym samym roku wysza za m oraz rozpocza prac w Gimnazjum w Prandocinie. W 2002 roku urodzia creczk Magosi, a w 2003 rozpocza prac w Zespole Szk Oglnoksztaccych w Somnikach, gdzie pracuje rwnie obecnie.

Poezj Anny Wjcik mona okreli jako gboko refleksyjn, filozoficzn i religijn ale przede wszystkim po kobiecemu uczuciow i nostalgicznie rejestrujc przepyw czasu, zdarze. Wiersz, z ktrego jeden z wersw sta si niejako hasem przewodnim wieczoru obrazuje metamorfozy kobiety.

Spokojnie

wrcz

jako wytwornie

odchodzi ode mnie ta kobieta

jest ju prawie

krysztaem

przy moim boku?

Inny z utworw rejestruje rutyn, ale i niezwyko dnia powszedniego:

pomidzy nami oddechy dzieci

pulsujce ycie ziemniaka

rachunki i porachunki

zbyt dua przestrze ka

wcigaj nas trby powietrzne

niedomwie

niszcz tornada pretensji

o okruchy na stole

o rozlane mleko

i wtedy czas domu jest chwiejny

rozkoysana

wpadam w otcha ramion i ran

trac tosamo

agodnej westalki

zalewam zami

domowe ognisko

nikn

Rankiem

twj kochany kaszel

budzi mnie do ycia

Ujmujc krtko - poezja Anny Wjcik porusza, skania do przemyle, ukazuje zoono wntrza czowieka. Jednak prbujc okreli jej adunek emocjonalny i niekwestionowany artyzm naley dokona profesjonalnej analizy literackiej, co moe nastpi przy wydaniu tomiku wierszy poetki.

Sama autorka, przed laty, tak okrelia swoje pisarstwo: ?Ju dzi mog powiedzie, e poezja pozostanie na zawsze moj form kontaktu z otoczeniem. Nadal odczuwam potrzeb pisania i tak ju bdzie chyba zawsze?.

Pani Anna Wjcik pisze duo lecz jako mama trjki dzieci oraz osoba pracujca zawodowo nie ma czasu zadba o publikacj swoich wierszy. Marzy te o pisaniu duych scenariuszy teatralnych, a pki co spenia si w szkole piszc sztuki teatralne dla naszej modziey. Na pytanie, co oprcz czytania i pisania poezji lubi robi w wolnych chwilach wymienia co co niektrych moe zdziwi, a mianowicie, e lubi sprzta i oglda program ?Perfekcyjna pani domu?.

Z interpretacj utworw Anny Wjcik wystpili: Pani Halina Kurkiewicz ? emerytowana nauczycielka, Pani Diana Miszczyk ? nauczycielka, Pani Magdalena Szwajca ? bibliotekarka oraz Pan Zbigniew Naumowicz ? nauczyciel.W nastrj spotkania z poezj wprowadzia uczestnikw oprawa muzyczna w wykonaniu uzdolnionych i wraliwych chopakw czyli Adriana Sadowskiego i Bartosza Piwowarskiego.Sylwetk poetki przedstawia oraz spotkanie w imieniu organizatora poprowadzia ? Pani Maria Jdrychowska. Pogrupowane tematycznie i nastrojowo utwory poprzedzay motta, ktrymi byy odpowiednio dobrane sentencje ks. Jana Twardowskiego. Pierwsza z nich brzmiaa: ?A z wierszy napisanych chyba ten nie umrze, co nie ba si sta prawd lub sta si muzyk?.

Po czci, w ktrej utwory interpretowali wymienieni wczeniej czytelnicy i bibliotekarki nastpia ta, w ktrej autorka sama czytaa swoje najnowsze wiersze.