BEZPIECZNY INTERNET

Ju w ponad 70 krajach w lutym obchodzony jest Dzie Bezpiecznego Internetu. Z tej okazji odbywaj si konferencje dla zainteresowanych problematyk bezpieczestwa w sieci, natomiast dla dzieci imprezy edukacyjne, podczas ktrych modzi internauci poznaj zasady bezpiecznego poruszania si w wirtualnym wiecie. S to dziaania ze wszech miar podane gdy coraz modsi uytkownicy zasiadaj przed komputerem. Szacuje si nawet, e co trzecie dziecko w wieku przedszkolnym korzysta ju z Internetu.

Wczajc si w edukacj modych internautw i w ramach wsppracy z gwnym patronem obchodw Dnia Bezpiecznego Internetu, ktrym jest Fundacja Orange zorganizowalimy w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Somnikach trzydniowe zajcia pod hasem ?Bezpieczny internet?. Impreza odbya si podczas trwania ferii zimowych w ramach cyklu ?Ferie z woluminem w tle?.

Podczas zaj skorzystalimy z materiaw przesanych bibliotece przez Fundacj Orange, scenariusza i filmikw edukacyjnych zamieszczonych na stronie internetowej www.sieciaki.pl oraz wasnych pomysw integrujcych grup i edukujcych rwnie literacko.

Kady z uczestnikw otrzyma ksieczk wicze ?Poznaj bezpieczny Internet? i korzystajc z niej mia stopniowo podczas kolejnych spotka wypeni siecio-misje aby zosta pozytywnym Sieciakiem (w odrnieniu od zego Sieciucha). Przeprowadzone na pocztku losowanie wyonio te 4 liderw ? Ajpi, Netk, Spociaka, Kompela i ich zespoy Sieciakw, ktrych zadaniem byo udzielanie prawidowych odpowiedzi na pytania dotyczce ogldanych filmikw oraz tworzenie tekstw zwizanych z technik komputerowa, Internetem, itp. Dzieci przez trzy kolejne dni zaj poznay trzy zasady bezpieczestwa: 1. Nie podawaj swoich danych w sieci, 2. Zabezpiecz swj komputer, 3. Mw jeli co jest nie tak.

Zdobyte dla grupy punkty dopisane do punktacji indywidualnej za przebyte siecio-misje miay wyoni najlepszych, jednak po ich podliczeniu rnice okazay si tak niewielkie, e w rezultacie wszyscy uczestnicy zaj otrzymali drobne nagrody, tj. notesiki, oryginalne dugopisy, kolorowe cienkopisy i puzzle.

Ostatni Misj zgromadzonych w bibliotece Sieciakw byo podpisanie 4 zobowiza wobec rodzicw odnonie korzystania z Internetu, ktre (Uwaga !) brzmi tak:

1. Jeli podczas korzystania z Internetu co mnie zaniepokoi lub przestraszy, rozcz si i jak najszybciej opowiem Wam o tej sytuacji.
  2. Nie bd podawa nikomu w Internecie swojego prawdziwego imienia i nazwiska ani adnych innych danych, takich jak adres, numer telefonu, nazwa i adres mojej szkoy.
  3. Bez Waszej zgody nie spotkam si z nikim, kogo poznaem przez Internet. Powiadomi Was, jeli ktokolwiek zaproponuje mi spotkanie.
  4. Nie bd odpowiada na obraliwe i agresywne wiadomoci. Obiecuj, e sam w czasie korzystania z sieci nie bd posugiwa si wulgarnym jzykiem.