S T A T U T

MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W SOMNIKACH

I. POSTANOWIENIA OGLNE

1

Miejska Biblioteka Publiczna w Somnikach, zwana dalej ?Bibliotek?, dziaa na podstawie:

1. Ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach (Dz. U. z 1997 r., Nr 85, poz. 539) - z pn. zm.,

2. Ustawy z dnia 25 padziernika 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu dziaalnoci kulturalnej (Dz.U. z 2001 r., Nr 13, poz. 123) - z pn. zm.,

3. Ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorzdzie terytorialnym (jednolity tekst ustawy Dz. U. z 2001 r., Nr 142, poz.1591) - z pn. zm.,

4. Ustawy z dnia 24 lipca 1998 r. o zmianie niektrych ustaw okrelajcych kompetencje organw administracji publicznej ? w zwizku z reform administracyjn (Dz.U. z 1998 r., Nr 106, poz. 668, art. 130),

5. Ustawy z dnia 23 lutego 2000 r. o zmianie niektrych ustaw zwizanych z funkcjonowaniem administracji publicznej (Dz.U. z 2000 r., Nr 12, poz.136, art. 29),

6. niniejszego Statutu.

2

1. Biblioteka jest samorzdow instytucj kultury, ktrej Organizatorem jest Gmina Somniki.

2. Siedziba Biblioteki mieci si w Somnikach, a obszarem jej dziaania jest teren Gminy Somniki.

3

1. Nadzr nad organizacj i funkcjonowaniem Biblioteki Organizator powierza Burmistrzowi Gminy Somniki, ktry wspdziaa w wykonywaniu zada z tym zwizanych z Rad Miejsk na zasadach okrelonych w aktach prawnych wskazanych w 1.

2. Nadzr merytoryczny nad dziaalnoci Biblioteki sprawuj i pomocy fachowej udzielaj :

2.1. Wojewdzka Biblioteka Publiczna w Krakowie.

2.2. powiatowa biblioteka publiczna dla powiatu krakowskiego ziemskiego.

4

1. Biblioteka uzyskuje osobowo prawn z chwil wpisania jej do rejestru instytucji kultury, prowadzonego przez Organizatora.

2. Biblioteka uywa pieczci podunej, zawierajcej nazw w penym brzmieniu, adres, regon i NIP.

5

Organizator zapewnia warunki dziaalnoci i rozwoju Biblioteki, odpowiadajce jej zadaniom.

II. CELE I ZADANIA BIBLIOTEKI

6

Biblioteka suy rozwijaniu i zaspokajaniu potrzeb czytelniczych spoeczestwa oraz upowszechnianiu wiedzy i rozwojowi kultury.

7

Do szczegowego zakresu dziaa Biblioteki naley:

1. gromadzenie, opracowanie i przechowywanie materiaw bibliotecznych, z uwzgldnieniem materiaw dotyczcych wasnego regionu,

2. wytwarzanie materiaw informacyjnych,

3. udostpnianie zbiorw bibliotecznych na miejscu, wypoyczanie do domu oraz prowadzenie wypoycze midzybibliotecznych, z uwzgldnieniem szczeglnych potrzeb dzieci i modziey oraz osb niepenosprawnych,

4. prowadzenie dziaalnoci informacyjnej, bibliograficznej, udostpnianie informacji wasnych i zewntrznych,

5. popularyzacja ksiki , informacji, wiedzy i czytelnictwa,

6. wspdziaanie z bibliotekami innych sieci, instytucjami upowszechniania kultury, organizacjami, stowarzyszeniami i towarzystwami - w rozwijaniu i zaspokajaniu potrzeb owiatowych i kulturalnych spoeczestwa,

7. doskonalenie form i metod pracy bibliotecznej.

8

Biblioteka moe podejmowa rwnie inne dziaania wynikajce z potrzeb rodowiska.

III. ORGANIZACJA I ZARZDZANIE BIBLIOTEK

9

Na czele Biblioteki stoi dyrektor, ktry kieruje jej dziaalnoci, reprezentuje Bibliotek na zewntrz i jest za ni odpowiedzialny. Dyrektora powouje i odwouje Burmistrz po uzyskaniu pozytywnej opinii Rady Miejskiej. Burmistrz dokonuje wszelkich czynnoci z zakresu prawa pracy wobec dyrektora.

10

1. W Bibliotece zatrudnia si pracownikw dziaalnoci podstawowej, administracyjnej oraz obsugi.

2. W miar potrzeb w Bibliotece mog by zatrudnieni specjalici z rnych dziedzin, zwizani z dziaalnoci Biblioteki.

3. Pracownikw zatrudnia i zwalnia dyrektor Biblioteki.

11

1. Dyrektor i pracownicy Biblioteki powinni posiada odpowiednie do zajmowanych stanowisk kwalifikacje, okrelone w stosownym Rozporzdzeniu Ministra Kultury i Sztuki (Dz. U. z 1999 roku, Nr 41, poz. 419 z pn. zm.) w sprawie wymaga kwalifikacyjnych, uprawniajcych do zajmowania okrelonych stanowisk w bibliotekach oraz trybu stwierdzania tych kwalifikacji.

2. Wynagrodzenia pracownikw Biblioteki ustalane s na podstawie odrbnych przepisw.

12

1. Biblioteka moe prowadzi: wypoyczalnie, czytelnie, oddziay dla dzieci i punkty biblioteczne oraz inne formy udostpniania zbiorw bibliotecznych

2. Biblioteka prowadzi filie biblioteczne w Kacicach, Niedwiedziu i Prandocinie.

3. Zasady i warunki korzystania z Biblioteki okrela regulamin nadany przez dyrektora Biblioteki.

13

Szczegow organizacj wewntrzn Biblioteki oraz zakres dziaania poszczeglnych komrek organizacyjnych ustala dyrektor w regulaminie organizacyjnym.

14

Przy Bibliotece i jej filiach mog dziaa Koa Przyjaci Biblioteki, powoane na podstawie obowizujcych przepisw prawnych.

IV. GOSPODARKA FINANSOWA BIBLIOTEKI

15

Biblioteka jest finansowana ze rodkw Organizatora, z dochodw wasnych oraz z innych rde.

16

Biblioteka prowadzi gospodark finansow na zasadach okrelonych dla instytucji kultury.

17

Biblioteka moe pobiera opaty za:

1. usugi informacyjne, bibliograficzne, reprograficzne i wypoyczenia midzybiblioteczne,

2. wypoyczanie materiaw audiowizualnych,

3. niezwrcone w terminie materiay biblioteczne,

4. uszkodzenie lub zniszczenie materiaw bibliotecznych,

5. wydruki dokumentw elektronicznych,

6. w formie kaucji zwrotnej ? za wypoyczone materiay biblioteczne ? w sytuacjach okrelonych regulaminem.

Wysoko opat, o ktrych mowa w pkt. 1-5 nie moe przekracza kosztw wykonania usugi.

18

Podstaw gospodarki finansowej Biblioteki jest roczny plan finansowy, zatwierdzony przez Organizatora.

V. POSTANOWIENIA KOCOWE

19

Zmiany w statucie Biblioteki mog by dokonywane w trybie waciwym dla jego nadania.

20

Statut wchodzi w ycie z dniem 1 stycznia 2006 roku.